Sraz fanoušků kriminálek

25. března 2009 v 8:04 | Cinka |  Zprávičky
Ahojky lidičky,
jistě si vzpomínáte, že jsem vám před pár měsíci říkala o plánovaném srazu všech fanoušků našich kriminálek. Teď se slib naplňuje. O co jde?
O velikonočních prázdninách, konkrétně v pátek se chystá sraz. Sešli bychom se v Praze, mezi desátou a jedenáctou hodinou. Hromadné setkání by bylo na Florenci, kam míří většina autobusů. Pokud by někdo dorazil na Zličín či někam jinam a neuměl by se metrem přesunout na Florenc, stačí včas říct a postaráme se o to.
V plánu je prohlídka muzea Policie ČR, kde se konají tyto výstavy:
Kriminalistický kabinet 1954 - 1970 ... výstava ze sbírek muzea (posmrtná maska K. H. Franka, skafandr kněze Škopa, vražedné nástroje podomácku vyráběné, dokumentace práce bytařů a kasařů, rybářské pytlácké pomůcky, Pilčíkovo mučící zařízení, předměty z pornografické části kabinetu, dokumentace kapsářství)
Kriminalistika proti zločinu ... výstava k 50. výročí Kriminalistického ústavu Praha (představení expertizních činností Kriminalistického kabinetu v souvislosti s konkrétními případy z období po roce 1990 - kauza Orlík, kauza Mrzák, případ Fabiánová, případ srážky dvou letadel nad českobudějovickým sídlištěm, případ lesního vraha Kalivody, námořní mina z Vranovské přehrady, telefony pašované v chlebu).
Vstupné je 30 Kč, což si myslím, že není moc. Loni jsem se také účastnila srazu a musím říct, že to stojí za to. Aspoň můžeme poznat další fandy do CSI. ;-)
Pokud by o vás měli rodiče strach nebo by potřebovali ujištění, že se vám nic nestane a že při zpáteční cestě nastoupíte do správného autobusu či vlaku, dejte na sebe kontakt a můžeme se s nimi spojit.
Veškeré dotazy, připomínky a především přihlášky pište na tento mail: csi.lasvegas.fanclub@email.cz
Měla bych prosbičku, rozšiřte tuto informaci přes své blogy, ať se nás sejde co nejvíc. Bude určitě sranda a myslím, že to stojí za to. ;-)
Ještě pořád váháte? Přečtěte si, jak to vypadalo loni:Dne 27. srpna 2008 se konal sraz fan clubu Kriminálky Las Vegas. Byl naplánovaný na 11:00 na Florenci, Praha. Účast potvrdilo 10 lidí. A jak to bylo ve skutečnosti?
Jako první se na Florenc dostavila Lily Sanders/ Lucka K. Dorazila v 10:15. Krátce nato dorazila Bigi Screwes/ Verča S. se sestrou Coolkou Energy/ Nikčou S. Vzápětí se objevila i Charlie/ Káťa B., neboli zakladatelka fan clubu. Kolem 10:45 přišla Laďka J. Po ní se ještě dostavily Anna M./Petra E. a Scrat/ Jana K. Zbylé tři členky se omluvily, když je Charlie obvolala. Tím jsme tedy byly kompletní.
Stihly jsme se seznámit a vyrazily jsme na pouť k muzeu. Zábavné bylo už samotné nastupováni do metra, kam se naše "organizované stádo" nahrnulo. Vše se obešlo bez ztráty jediného člena a my se úspěšně vylodily na stanici Vyšehrad.
Další část naší cesty vedla přes Nuselský most. Pro mimopražský to byl zážitek. Naštěstí se nikdo nerozhodl zahrát si na Supermana. Navíc jsme neměli stříbrné kufříky do terénu, takže bychom nemohly vyšetřovat. ;-)
Pod vedením Charlie jsme úspěšně dorazily k muzeu. Před vstupem do budovy jsme pořídily fotky celého našeho zájezdu a pak jsme se vydaly dovnitř.
Hromadně jsme si pořídily vstupenky (někteří jedinci uvažovali, jestli patří mezi dospělé J) a Charlie se vyptávala, zda bude k dispozici zamluvený průvodce. Byl.
Paní průvodkyně, mimochodem moc milá a hodně upovídaná, byla překvapená, když jsme řekly, že jsme fan club Kriminálky Las Vegas. Zřejmě čekala, že budeme mít černé vesty a stříbrné kufříky. J
Po seznámení s paní průvodkyní začala samotná pouť muzeem. Muzeum se nachází v bývalém mužském klášteře, takže prohlídka vedla více méně čtvercovou trasou.
Nejdříve jsme se seznámily s funkcí četníků, prohlédly jsme si dobové uniformy a prohlédly si staré listiny z té doby. Tehdy si lidé četníků vážili víc, než dnes policistů. Dychtivě jsme naslouchaly zajímavému vyprávění a prohlížely si vystavené exponáty. Upoutaly nás i tehdejší zbraně. Mimo jiné byla součástí výbavy i krátká šavle. Dle mého názoru dosti nepraktické při honění zločinců.
Sledovaly jsme vývoj uniforem ve druhé světové válce, sloučení policistů a četníků pod velení německých nadřízených a dalších zajímavostí. Měly jsme možnost prohlédnout si i tehdejší kancelář, dá-li se to tak říct. Vše bylo dřevěný, místnost malých rozměrů, ale vypadalo to zajímavě.
Mimo jiné nás paní průvodkyně zavedla do místnosti s UV lampami. Zážitek neskutečný. Hromadně jsme začaly vytahovat bankovky, občanky, řidičáky a pasy a studovaly jsme, zda nejsou falešné. J Málokdo by hádal, že jsou mezi námi lidé, kterým je -cet. Zjistily jsme ovšem, že máme vše pravé. Za zmínku ovšem stojí říci, že americký dolar nemá ochranné známky, proto je tak snadno padělatelný. Na druhou stranu Eura mají těchto prvků hodně.
Měly jsme možnost prohlédnout si uniformy současné policie, URNY (= útvar rychlého nasazení), oblek pyrotechnika, mimochodem, váží 50 kg. Dále jsme viděli oblečení pro jízdní policii plus ochranné masky na koně. Také zde byly vystavené fotografie z kynologie. Zajímavostí je, že prý psy už nebudou cvičeni, aby zadržovali podezřelou osobu skokem po ní. Zatím je to ale jen návrh zákona.
Další z mnoha sekcí se věnovala dopravní policii. Byl zde k vidění vývoj dopravních značek, radarů a dopravní policie. Hezký byl i vývoj motorek, které byli policistům k dispozici. Od tzv. nanuka až po dnešní motorku. V zásadě jsou stejné, měnil se jen design a nějaké prvky. Jinak účelově jsou stejné.
Mimo jiné jsme si mohly u dopravní policie vyzkoušet "couvání" pomocí zrcadla, papíru a tužky. V čem tohle kouzlo spočívá? Je to jednoduché. Tedy, na první pohled určitě. Díváte se na odraz papíru, na kterém je nakreslená trasa pro couvání, v zrcadle. No a jen díky odrazu musíte trasu s tužkou v ruce "odcouvat". Co se na první pohled jeví jako banalita, se poté ukáže jako dosti zrádný test. Důležité ale bylo, že jsme se u toho náramně pobavily. A o to tu šlo především. J
Muzeum ve spolupráci s policií také pořádá preventivní besedy pro děti, jak se chovat na silnici. Na dopravním hřišti v areálu muzea si děti mohou vyzkoušet dopravní situace, aby až jednou vyjedou na silnici, nebyly tak vyjukané. Podle mého dosti záslužná věc.
Také jsme mohli vidět vybavení pohraniční policie, vývoj rádiových stanic a pohraničních kamenů. Paní průvodkyně vyprávěla, jak si zemědělci snažili zvětšit svoje pole přendáním pohraničních kamenů. Kameny měly tvar puku bílé barvy. Tyto kameny se daly najít snadno. Ovšem u každého takového kamene se nacházela i malinká figurka. Vlastně něco jako cínový vojáček. A to se hledalo opravdu špatně. Takže posouvání hranic se nevyplácelo. J
Co nás ovšem zajímalo nejvíc, bylo oddělení věnované kriminalistice. Zde se všem členům fan clubu rozzářily oči a zvědavě si vše prohlížely. Paní průvodkyně mluvila o založení kriminalistiky. O rozlišování pachatelů dle rozměrů obličeje, tvarů rtů, nosu a podobně.
Také jsme si hromadně vyzkoušely, jak se snímají otisky prstů. Charlie překvapila paní průvodkyni, když svůj otisk udělala jako profesionál. (Grissom by na ní byl pyšný. J)
Jedna z místností byla věnovaná nevyřešeným případům. Především jednomu, kdy byla rozřezaná žena, tanečnice na volné noze, složena do dvou kufrů a poslána vlakem na Slovensko. Vraha nikdy nechytili. Toto povídání bylo doprovázeno fotografiemi těla v kufrech.
Další případ, který zde byl rozebírán, se zabýval vrahem Mrázkem, který vraždil ženy. Mimo jiné byl k vidění posmrtný obličej jeho obličeje. Jako zajímavost uvedla paní průvodkyně, že zajímavý návštěvník si všiml "vlasů" na masce. Zpětně to bylo identifikováno jako štětiny ze štětce.
V jedné z mnoha prosklených vitrín jsme si mohly prohlédnout výbavu kriminalistického kufříku. Pravda, nebylo to tak efektivně nové a srovnané ve stříbrném kufříku, ale nejde srovnávat skutečnost se seriálem. J Zato vybavení se více méně shodovalo s tím, co je k vidění v Kriminálce Las Vegas.
Poslední oddělení v prvním patře muzea se věnovalo podomácku vyrobeným zbraním. Hodí se použít známé heslo: Zlaté české ručičky. Je neuvěřitelné, co všechno jsou lidé schopni vyrobit. Nejzajímavějším kouskem byl bezesporu po domácku vyrobený opasek, jenž střílel. Podezřelý měl na rukách šňůry, které vedly k opasku. Když se měl vzdát, zvedl ruce a pomocí těchto šňůr uvolnil střely. Čtyři zprava a čtyři zleva. Jedna taková střela zranila policistu. I tak ale policisté tento pás obdivují. Nato, že byl vyroben doma "na koleni", byl opravdu funkční.
Dále jsme si mohly prohlédnout zbraně s upilovanými hlavněmi, zbraně ze dřeva a kusu železné tyčky… Vlastně by se to dalo charakterizovat tak, že k výrobě sloužilo to, co dům dal. Nešlo ovšem jen o střelné zbraně, k vidění byli i hole s bodci na konci.
Zde se s námi paní průvodkyně rozloučila. Doporučila nám návštěvu prvního patra, kam jsme se následně odebraly.
V prvním patře jsme si mohly prohlédnout výstavu o hasičích, masky tzv. "sloní choboty" J nebo protidrogovou výstavu. Nejvíce bylo ovšem patro věnováno událostem roku 1968.
Všechno jsme si poctivě prohlédly a když jsme zjistily, že jsme v muzeu tři hodiny, rozhodly jsme se, že nám to stačilo. J
Bez ztráty člena jsme se shromáždily venku a hromadně jsme si odhlasovaly návštěvu Macdonalda. Však už jsme byly vyhládlé. ;-) Po obědě a dlouhodobém debatování, především na téma Kriminálka, se sraz začal rozpouštět. Poslední členové se rozešly v sedm hodin a v deset večer byly už všichni doma.
Co říci závěrem? Byl to velmi vydařený výlet a jsem ráda, že jsem se ho mohla zúčastnit. Odnesla jsem si krásné zážitky, jsem obohacena o nové informace, ale ze všeho nejradši jsem, že jsem se mohla osobě seznámit se členy fan clubu. Jen mě mrzí, že se nás nesešlo víc. Ale není všem dnům konec a už teď se uvažuje o dalším srazu. Pevně tedy doufám, že se nás tentokrát sejde víc.
Děkuji všem, kteří se dostavily. Především bych chtěla poděkovat Charlie, která sraz zorganizovala. Bylo to krásné. A ostatním doporučuji, aby se příště také připojili.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Petra Petra | E-mail | Web | 25. března 2009 v 16:41 | Reagovat

jedu jedu jedu!!!!!!!!!!!

2 Cathy Cathy | E-mail | Web | 26. března 2009 v 11:12 | Reagovat

a co by si chcela na diplom ??? mne mozes dat catherine a warricka

3 Cathy Cathy | E-mail | Web | 26. března 2009 v 16:05 | Reagovat

mas ten diplom :D

4 Jolka Tvoje→♥Sbéčko♥← Jolka Tvoje→♥Sbéčko♥← | Web | 26. března 2009 v 17:56 | Reagovat

já bych tam taky chtěla jet:)ale nemůžu:(:(

5 ivet ivet | E-mail | 26. března 2009 v 19:57 | Reagovat

Plně souhlasím s Jolkou, tenhle rok mi to fakt nevyjde, ale pokud by se jelo příští, to bych asi jela.... Tak si to holky užijte i za nás :-) Jo a zajímalo by mne jestli tam jedou jenom fanoušci z Čech nebo jede někdo z Moravy?????

6 Dana - SB Dana - SB | Web | 27. března 2009 v 14:38 | Reagovat

Ach jo já bych tak ráda jela... ale asi nebudu mít peníze!! Ale tak moc rááda bych jela! Ačkoli... kdyby nám učitelka včas vrátila peníze za Prahu tenhle týden, možná bych to zvládla ukecat...

7 melonka melonka | Web | 28. března 2009 v 19:06 | Reagovat

ahoj,

no já bych jela ráda, ale nevím jak by se naši na tehle výlet tvářili....a jak říká ivet jel by někdo i z Moravy??

samotné se mi teda nechce jet, cesta tři a půl hoďky, ještě jsem takové kopyto xDxD

8 Jolka Tvoje→♥Sbéčko♥← Jolka Tvoje→♥Sbéčko♥← | Web | 28. března 2009 v 19:53 | Reagovat

Diplomek:)

9 Jolka Tvoje→♥Sbéčko♥← Jolka Tvoje→♥Sbéčko♥← | Web | 28. března 2009 v 19:54 | Reagovat

Melonka : já jsem z Moravy:D ale rodiče mě nepustí....:(:DAni by semnou nejeli...:(

10 Lucka (*L*) tvoje →SBčko← Lucka (*L*) tvoje →SBčko← | Web | 30. března 2009 v 17:03 | Reagovat

Já bych taky jela hned, ale na 60% mi to asi nevyjde, zkusím slíbit, že beránka upeču ve čtvrtek, snad to pomůže :×) Článek už je u mě na blogu :×)

Díky za pozvání do soutěže, chtěla jsem se zeptat, člověk může hlasovat jen jednou nebo vícekrát? Já to tam nikde nevyčetla :×}

11 Lucka (*L*) tvoje →SBčko← Lucka (*L*) tvoje →SBčko← | Web | 5. dubna 2009 v 11:08 | Reagovat

Tak, už to není 60% ale rovných 100% :×{ a máma vypadala, že by mě i pustila, ale jedeme na prázdiny k babičce, protože už jsme tam straně dlouho nebyli, tak si to tam hezy užijte!!! snad to vyjde někdy příště :×}

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama